Obiekty sportowe

Boiska sportowe

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na uprawianie różnego rodzaju sportów. Jest to coś zdecydowanie pozytywnego, ponieważ aktywność ruchowa wpływa bardzo pozytywnie na nasze zdrowie, figurę czy samopoczucie. Obecnie mamy niezwykle szeroki wybór tego co możemy robić, głównie z uwagi na łatwy dostęp do wszelkiego sprzętu sportowego, niezbędnego do uprawiania poszczególnych sportów.

Zdecydowanie jednak jednym z najbardziej popularnych sportów zespołowych obecnie jest piłka nożna. Również na naszym terenie znajdą Państwo w niemal każdej miejscowości trawiaste boiska sportowe do piłki nożnej (najczęściej zarządzane przez LZS-y), na których rozgrywają się spotkania klasy na poziomie wojewódzkim.

Poza boiskami otwartymi możemy zaproponować wszystkim miłośnikom sportów boiska do siatkówki plażowej znajdujące się w Rudnikach, Cieciułowie i w Jelonkach oraz korty tenisowe w Rudnikach i Dalachowie.

Jeśli jednak wolą Państwo brać udział w sportach zespołowych odbywających się na hali to zapraszamy do odwiedzenia obiektów, które znajdują się na naszym terenie:

 • hala Widowiskowo – Sportowa w Gorzowie Śląskim,
 • kompleks Boisk Sportowych „Moje Boisko Orlik 2012” w Rudnikach,
 • stadion Sportowy w Praszce,
 • hala Sportowa przy szkole w Rudnikach,
 • hala Sportowa przy szkole w Jaworznie,
 • hala Sportowa przy szkole w Dalachowie,
 • hala Sportowa przy szkole w Żytniowie,
 • hala Widowiskowo – Sportowa w Gorzowie Śląskim,
 • hala Sportowa w Praszce,
 • hala Sportowa w Radłowie.

Siłownie

Warto przyjechać odwiedzić nasz teren przede wszystkim dla zdrowia i wypoczynku. 

Na terenie LGD „Górna Prosna” funkcjonuje wiele siłowni na wolnym powietrzu, powstały one w ramach projektów, których celem było stworzenie mieszkańcom z terenów wiejskich oraz dla turystów, warunków do wzrostu aktywności sportowo-rekreacyjnej. Specjalne tablice przy zestawach treningowych dostarczają informacji i wskazówek na temat ogólnorozwojowych ćwiczeń, które mają być wykonywane na każdym z urządzeń.  Z siłowni można korzystać i zimą i latem – co jest dużym atutem.

Realizacja inwestycji była możliwa dzięki pozyskanym środkom europejskim w ramach programu PROW na lata 2007-2013 oraz na lata 2014-2020.

Ćwiczenia na siłowni zewnętrznej przede wszystkim pozwolą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu. Siłownia przeznaczona jest dla ludzi w każdym wieku, zarówno dla osób młodych jak i starszych. Atrakcyjne miejsce usytuowania urządzeń zachęca do wypoczynku, ponieważ siłownie zlokalizowane są zazwyczaj w bardzo interesujących i pięknych miejscach, gdzie poza ćwiczeniami można robić wiele innych ciekawych rzeczy. Siłownie te znajdują się:

 • siłownia zewnętrzna w Żytniowie,
 • siłownia zewnętrzna w Cieciułowie,
 • siłownia zewnętrzna w Ganie,
 • siłownia zewnętrzna w Praszce,
 • siłownia zewnętrzna w Pawłowicach,
 • siłownia zewnętrzna w Radłowie,
 • siłownia zewnętrzna w Wichrowie.

Jeśli jednak wolą Państwo ćwiczyć na siłowni wewnętrznej, wówczas zapraszamy do odwiedzenia:

 • siłownia w Publicznej Szkole Podstawowej w Jaworznie,
 • siłownia w Publicznym Gimnazjum w Rudnikach,
 • siłownia na Hali Sportowej w Gorzowie Śląskim,
 • siłownia w Publicznej Szkole Podstawowej w Dalachowie.

Basen / SPA

Pływanie ma dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka w każdym wieku. Jest to bardzo dobra forma spędzania wolnego czasu. Basen ma także zbawienny wpływ na urodę – mowa tu o ciśnieniu hydrostatycznym, które działa na ciało jak masaż limfatyczny. Powoduje to, że lepiej krąży krew, dzięki czemu też szybciej są usuwane toksyny z organizmu, główni sprawcy cellulitu.

Pływanie nie męczy człowieka zbytnio, a rozwija wytrzymałość mięśni i podnosi ogólną sprawność i wydolność fizyczną organizmu, w łagodny sposób wpływa dodatkowo na pozbycie się tkanki tłuszczowej, którą przy okazji można zamienić  na całkiem zgrabne mięśnie.

Poza tak oczywistymi pozytywnymi skutkami jakie daje pływanie można jeszcze powiedzieć, że jest to jeden z najprzyjemniejszych sportów, dlatego zapraszamy do odwiedzenia krytej pływalni w Praszce (czytaj więcej…) znajdującej się na naszym terenie.

Istnieje wiele sposobów wypoczynku i regeneracji organizmu, można zamiast pójścia na basen sportowy wybrać inną opcję, taką, która będzie bardziej odpowiadała aktualnym potrzebom lub łączyła wysiłek fizyczny z relaksem. Wówczas możemy zaproponować strefę SPA w Pałacu w Pawłowicach (czytaj więcej…).

Lodowisko

Jak wiemy sport to zdrowie chociaż czasem trzeba się porządnie i ciepło ubrać !

Wszystkich chcących zaznać trochę zimowego ruchu zapraszamy na Lodowisko do Rudnik. Cały kompleks sportowy mieści się przy gimnazjum na ul. Wieluńskiej.

„Biały Orlik” jest obiektem działającym sezonowo, jedynie w miesiącach zimowych. Oferuje swoim gościom taflę sztucznie mrożonego lodu, a korzystanie z lodowiska jest bezpłatne. Dodatkowo można wypożyczyć łyżwy (dostępne są rozmiary 36-40). Wypożyczenie łyżew kosztuje 5 zł na godzinę.

Więcej informacji znajdą Państwo: LINK

Ścieżki rowerowe

Rower. Czy może być przyjemniejszy sposób na utrzymanie ładnej figury i zdrowia?

Regularne przejażdżki (3–4 razy w tygodniu) pozwalają bowiem obniżyć poziom „złego” cholesterolu i podwyższyć „dobry”. Równy, jednostajny wysiłek fizyczny może sprawić, że zwiększa się pojemność naszych płuc, krew jest dotleniona, a serce lepiej pracuje. Dzięki temu wzrasta wytrzymałość ogólna organizmu i siła mięśni (szczególnie łydek i ud), a w nocy lepiej się sypia.

Poza tym rower to idealny sposób na dojazd do pracy, dla tych którzy mają taką możliwość, obecnie nawet zimy nie są zbyt srogie, więc można trochę zadbać o swoje zdrowie, figurę i środowisko – tym sposobem upiec trzy pieczenie przy jednym ogniu.

Dzięki rowerowym wycieczkom zwiększa się odporność na zmęczenie, a do tego dużo lepiej znosi się sytuacje stresowe. W dodatku jazda na rowerze daje możliwość obcowania z naszą piękną naturą, wyciszenia się i prawdziwego relaksu (nawet w drodze do pracy). I co ważne – jest odpowiednim rodzajem ruchu dla każdego, niemal bez ograniczeń.

Dla „niedzielnych” turystów, z inicjatywy Gimnazjum Publicznego w Rudnikach na terenie gminy Rudniki została wytyczona i oznakowana ścieżka rowerowa. Rozpoczyna się ona na boisku sportowym w Rudnikach a kończy również w Rudnikach w parku (czytaj więcej….).

Jednak obszar naszego LGD „Górna Prosna” jest obfity w tego rodzaju trasy. Każda gmina posiada boczne ścieżki i polne dróżki, które pokazują uroki naszej natury. Zapraszamy do zajrzenia na nasze szlaki, nie tylko te oznakowane!