Gmina Rudniki

Gmina Rudniki leży w północno-wschodniej części województwa opolskiego. W poprzednim układzie administracyjnym kraju należała do województwa częstochowskiego. Od północy graniczy z gminą Pątnów – województwo łódzkie, od wschodu z gminami Krzepice i Lipie – województwo śląskie, od południa z gminą Radłów i od zachodu z gminami Praszka i Gorzów Śl. – województwo opolskie. Rudniki – siedziba Urzędu Gminy – położone są w centralnej części gminy.

Gmina Rudniki liczy: 8.853 mieszkańców, 38 miejscowości, 21 sołectw.

Gmina znajduje się w Otulinie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Blisko stąd do jurajskich zamków, do wspaniałego rezerwatu Węże, do podoleskich lasów. Dlatego Gmina Rudniki stanowi doskonałą bazę wypadową dla grzybiarzy, wędkarzy (m.in. Warta) i amatorów turystyki rowerowej. Została wytyczona i oznakowana Ścieżka rowerowa biegnąca głównie traktami polnymi i leśnymi, przez dziewięć miejscowości. Atutem gminy jest czyste środowisko naturalne.

Poszukujący ciszy i spokoju na pewno znajdą je w gospodarstwach agroturystycznych. Można tam spokojnie spędzać czas w bliskości z naturą lub też jeździć konno. Dużą atrakcją naszej okolicy są zabytki. Piękne drewniane kościoły czy też Zespół Dworski z 1830 roku zrobią wrażenie nie tylko na koneserach sztuki. 

Więcej o Gminie Rudniki: www.Rudniki.pl