Zapewnienie szerokiej akceptacji społecznej dla działań zrealizowanych przy pomocy LSR.

" alt="">

Poniżej link do naszej publikacji Łączy nas Prosna oni skorzystali! przedstawiającej zrealizowane projekty. Zamieszamy również prezentację podsumowującą realizację PROW 2014-2020 […]

Poniżej link do naszej publikacji Łączy nas Prosna oni skorzystali! przedstawiającej zrealizowane projekty. Zamieszamy również prezentację podsumowującą realizację PROW 2014-2020 oraz grudniowy artykuł. Zapraszamy do lektury!

Rok ostatnich naborów oraz realizacji kolejnych projektów dobiega końca!

Rok 2023 to przede wszystkim  kolejny okres wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju realizowanej przez Lokalną Grupę Działania „Górna Prosna”. Dzięki swoim działaniom  z zakresu wsparcia rozwoju lokalnego oraz aktywizacji mieszkańców obszaru stowarzyszenie przyczyniło się do realizacji celu swojej działalności. Na cztery nabory z zakresów:

– rozwój drobnej przedsiębiorczości – liczba nowych podmiotów gospodarczych,

– rozwój wielofunkcyjnej i nowoczesnej infrastruktury turystycznej, sportowo-rekreacyjnej i kulturalnej oraz miejsc spotkań,

– wsparcie kapitału społecznego,

– promocja obszaru i ochrona dziedzictwa lokalnego

przeznaczyliśmy łącznie 596 652,84 zł. Wpłynęło 18 wniosków. Kolejne ciekawe, inspirujące projekty. Gratulujemy i trzymamy kciuki za tych wszystkich, którym uda się otrzymać dofinasowanie.

Od początku wdrażania LSR podpisano 97 umów.  Łączna kwota umów opiewa na  ponad 7 mln PLN.

W tym roku została napisana oraz pozytywnie oceniona przez Urząd Marszałkowski Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2023-2027. Kolejne lata pracy przed nami.

Nasze działania to jednak nie tylko PROW. Po raz kolejny udało nam się z sukcesem zrealizować dwa projekty. Październik był czasem konkursu kulinarnego „Smaki Górnej Prosny 2”. Konkurs został rozstrzygnięty. Dziękujemy wszystkim organizacjom za udział.  W szczególności gratulujemy laureatom. Podsumowanie konkursu odbyło się 24 października w GOKSiR w Rudnikach. Pachniało pysznym jedzeniem. Nagrody główne w wysokości 1400 zł otrzymały Koło Gospodyń w Ganie, Samodzielne Stowarzyszenie Kobiet w Kościeliskach oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Młynach. Wyróżnienia w wysokości 1000 zł odebrały Koło Gospodyń w Dalachowie. Koło Gospodyń Wiejskich w Szyszkowie i Koło Gospodyń Wiejskich „Jaworznianki” z Jaworzna. Nie zapomnieliśmy także o naszych dwóch kołach, które nie przeszły do drugiego etapu konkursu. Podziękowanie za udział
w konkursie wraz z „drobną” nagrodą otrzymały Koło Gospodyń Wiejskich w Skotnicy oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Babeczki z rodzynkami” z Kowali.  Komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie. Potrawy były przepyszne, stoły pięknie udekorowane. Panie pokazały się z najlepszej strony… cudne obrusy, zastawy z historią oraz opowieści o potrawach. Nie był to łatwy wybór dlatego tym bardziej dziękujemy naszemu Wspaniałemu Jury w którego w skład wchodzili: Anna Bodzioch, Justyna Bensch, Krystyna Preś, Ewa Wączek oraz Damian Krzymiński.  Kolejne miłe spotkanie – znowu wspólnie zrealizowaliśmy świetny projekt WSZYSTKIM jeszcze raz bardzo dziękujemy za obecność. Ze swej strony dziękujemy również Marszałkowi Województwa Opolskiego za objęcie honorowym patronatem naszego konkursu.

Jesienią pojawiła się nasza gra planszowa „Nurtem od źródełka”. Jaką nazwę nosiło nieistniejące kino w Gorzowie Śląskim? Co łączy Bugaj Nowy z amerykańską armią? Kim był Gerard Nikiel czy też jak nazywał się zakład motoryzacyjny w Praszce? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w nowej grze „Nurtem od źródełka”. To kolejna gra związana z terenem LGD „Górna Prosna”. W tamtym roku oczami najmłodszych przenosiliśmy się w świat legend, grając przy tym w memory ze zdjęciami z konkursu plastycznego zrealizowanego dla naszych dzieci. W tym roku powstała gra planszowa „Nurtem od źródełka”, która jest skarbnicą wiedzy o terenie LGD „Górna Prosna”. Ciekawi ludzie, przyroda, historia to tylko trzy z pięciu kategorii, w których łącznie umieściliśmy 100 pytań. Z gry można m.in. dowiedzieć się, jaką nazwę nosiło nieistniejące kino w Gorzowie Śląskim, co łączy Bugaj Nowy z amerykańską armią, kim był Gerard Nikiel czy też jak nazywał się zakład motoryzacyjny w Praszce.  Gra ma nie tylko walor edukacyjny i rozrywkowy. Młodzież i dzieci w nią grający wzmacniają tożsamość z miejscem, w którym żyją. Poznając nasz teren pozwolą trwać pokoleniom   w poczuciu wspólnoty z nim. Dla młodych ludzi to krok ku włączaniu się życie społeczne,   a w przyszłości do podejmowania inicjatyw służących rozwojowi tych ziem. Gra  została przekazana do bibliotek i ośrodków kultury.  A to jeszcze nie wszystko. Na podstawie gry planszowej powstała gra wielkoformatowa, która dostępna jest w biurze LGD „Górna Prosna” w Sternalicach.  Z chęcią będziemy ją udostępniać i dzięki temu na plenerze, na festynie rodzinnym, w szkole, w przedszkolu będzie można poskakać na plenerówce.

Tak więc nurtem Prosny płyniemy do roku 2024. Mamy nadzieję, że kolejny rok będzie również rokiem świetnych pomysłów i zrealizowanych projektów. Życzymy wszystkim  w nadchodzącym roku dużo zdrowia oraz zapraszamy do współpracy z nami. Jesteśmy dla Was!!! Do siego…