Uwaga! Ze względu na bardzo słaby zasięg prosimy dzwonić na numer telefonu 34 313 60 15.

 

 

 

Dziś jest: wtorek, 29-09-2020
Imieniny: Michaliny, Michała, Rafała
Górna Prosna - przyroda Gorzów Śląski z lotu ptaka Urząd Miasta i Gminy w Praszce Kościół pw. św. Jadwigi w Biskupicach Dożynki w gminie Rudniki Górna Prosna - przyroda Górna Prosna - przyroda Górna Prosna - przyroda

"Górna Prosna" na półmetku realizacji swojej strategii

    

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:

Europa inwestująca w obszary wiejskie"

Rok 2018 jest kolejnym okresem wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju realizowanej przez Lokalną Grupę Działania „Górna Prosna”.Dzięki swoim działaniom z zakresu wsparcia rozwoju lokalnego oraz aktywizacji mieszkańców obszaru stowarzyszenie przyczyniło się do realizacji celu swojej działalności. Wiosną zostało ogłoszonych 5 naborów w zakresie tematycznym związanym z:

- poszerzeniem oferty spędzania wolnego czasu oraz akcjami informacyjnymi, edukacyjnymi i integracyjnymi, w tym związanymi z ochroną środowiska i zmianami klimatu,

- wsparciem rozwoju kapitału społecznego,

- promocją obszaru i ochroną dziedzictwa lokalnego.

Kolejne nabory trwały od 18 czerwca do 02 lipca i obejmowały takie przedsięwzięcia jak:

- rozwój drobnej przedsiębiorczości,

- wsparcie rozwoju kapitału społecznego.

Końcówka roku zapowiada się aktywnie. Ogłoszone zostały 3 nabory, w których wsparcie mogą otrzymać przedsiębiorcy z naszego obszaru, stowarzyszenia, jednostki sektora finansów publicznych czy parafie.

W ramach naborów przeprowadzonych wiosną i latem 15 wniosków zostało wybranych do finansowania. Poprzez planowane operacje powstanie wiele ciekawych miejsc, dzięki którym obszar LGD zyska na atrakcyjności, a także zostanie utworzonych wiele nowych miejsc pracy. Mamy nadzieję, że również w ramach obecnie ogłoszonych naborów zostaną złożone ciekawe projekty dające szansę na zmianę i rozwój obszaru naszej LGD. Od początku realizacji Strategii Rozwoju do chwili obecnej bardzo duża część wniosków na wdrożenie projektów została już zrealizowana, część wniosków jest w trakcie uzupełnień, podpisano również kolejne umowy o przyznanie pomocy m.in. Parafia Rzymskokatolicka z Rudnik.

Dzięki pozyskanym przez Parafię Rzymskokatolicką pw. św. Mikołaja w Rudnikach środkom wydana zostanie książka zawierająca opis dziejów parafii Rudniki od XIV wieku do czasów teraźniejszych.Książka będzie zawierała historię, przekazy ustne, wspomnienia, fakty pochodzące z dokumentów zachowanych w archiwach parafialnych oraz wiele fotografii i dokumentów gromadzonych przez obecnego proboszcza Parafii Rudniki, który będzie jednocześnie autorem publikacji.

Na obszarze LGD realizowany będzie cykl wydarzeń kulturalno- sportowych dzięki pozyskanym środkom przez Stowarzyszenie Przyjaciół wsi Ligota Oleska. W ramach operacji organizowane będą różnego rodzaju warsztaty ze zdobienia porcelany, tkackie, florystyczne, kulinarne czy też Decoupage. Częścią projektu jest także wyjazd do fabryki porcelany w Bolesławcu oraz spływ Małą Panwią i rajd rowerowy po gminach Radłów, Rudniki.

Do zadań Lokalnej Grupy Działania należy również aktywizacja lokalnej społeczności oraz promocja obszaru LGD. W związku z powyższym 13 października 2018 r. „Górna Prosna” uczestniczyła w Jarmarku Lokalnych Grup Działania z woj. opolskiego. Impreza odbywała się w Zakrzowie gm. Polska Cerekiew. Na naszym stoisku promowaliśmy produkty lokalne i rękodzielnictwo członków naszego stowarzyszenia, mieszkańców oraz organizacji z naszego obszaru. W listopadzie natomiast odbył się wyjazd informacyjno- edukacyjno- integracyjny do Tarnowskich Gór dla mieszkańców obszaru LGD oraz członków organów stowarzyszenia. Celem wyjazdu było zaktywizowanie przedstawicieli grup defaworyzowanych, a także poszerzenie wiedzy z zakresu wpływu oddziaływań środowiskowych na obiekty zabytkowe. Program obejmował spływ Sztolnią Czarnego Pstrąga, zwiedzanie Kopalni Srebra, a także wykład na temat „Wpływ oddziaływań środowiskowych na obiekty zabytkowe”.

Od początku wdrażania LSR podpisano 19 umów.Łączna kwota umów opiewa na ok. 2 064 566,17 zł, co stanowi ok 44% całego budżetu na realizację zadań w ramach LSR.

Żywimy nadzieję, że wszystkie złożone projekty zostaną zrealizowane zgodnie z założeniami a w najbliższych naborach zostanie złożone wiele ciekawych projektów. Zainteresowanych zapraszamy na naszą stronę internetową www.gornaprosna.pl, do biura LGD oraz na naszą stronę na Facebooku.

Szukaj na stronie
Obiekty turystyczne
Pogoda
Kalendarz wydarzeń
Statystyka odwiedzin
Dzisiaj: 108
W tym miesiącu: 71351
Wszystkich odwiedzin: 4154471

Ankieta Monitorująca Ankieta
monitorująca
realizację LSR

 

 

Mapa serwisu

 

Zagłosuj w sondzie:

Czy podoba Ci się strona www?