Uwaga! Ze względu na bardzo słaby zasięg prosimy dzwonić na numer telefonu 34 313 60 15.

 

 

 

Dziś jest: środa, 20-01-2021
Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana
Górna Prosna - przyroda Gorzów Śląski z lotu ptaka Urząd Miasta i Gminy w Praszce Kościół pw. św. Jadwigi w Biskupicach Dożynki w gminie Rudniki Górna Prosna - przyroda Górna Prosna - przyroda Górna Prosna - przyroda

Święto plonów w gminie Byczyna

 

            Zgodnie z tradycją na przełomie sierpnia i września organizowane są doroczne uroczystości święta plonów. Tegoroczne dożynki w gminie Byczyna obchodzono 25-26 sierpnia w Polanowicach. Współorganizatorem dożynek była Fundacja „Górna Prosna”, która współfinansowała wydatki na przygotowanie i przeprowadzenie dożynek w ramach projektu „Górna Prosna – rozwój turystyki i promocja” ze środków SPO „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004 – 2006” Pilotażowego Programu LEADER+, schemat II.

W sobotę (25 sierpnia) odbył się dożynkowy turniej piłki nożnej oraz koncert zespołów młodzieżowych.

W niedzielę uroczystości zaingerowała msza św. dziękczynna odprawiona przez proboszcza tutejszej parafii. Przed mszą św. korowód dożynkowy w asyście orkiestry dętej z Byczyny oraz zaproszonych gości i mieszkańców gminy przemaszerował na boisko sportowe, gdzie przed ołtarzem złożono pięknie wykonane  przez mieszkańców gminy wieńce i kosze z darami tegorocznych plonów. W trakcie mszy św. na ręce Burmistrza Byczyny Ryszarda Grünera został przekazany przez starostów dożynek – symboliczny chleb dożynkowy. Po mszy św. głos zabrał Burmistrz Byczyny i Wicemarszałek Województwa Opolskiego Stanisław Rakoczy.  W swoich wystąpieniach podziękowali rolnikom, działkowiczom i ogrodnikom  za trud codziennej pracy na roli i wyrazili życzenie by nikomu tego chleba nie zabrakło na stole.

W części artystycznej dożynek wystąpili: orkiestra dęta z Byczyny, zespoły „Jarzębina” i „Miechowianki” oraz „Buraky”. Odbył się także pokaz tresury psów policyjnych z Kluczborka.

            Dożynki były także okazją do podsumowania gminnego konkursu „Piękna wieś” w ramach którego wyłoniono zwycięzców w trzech kategoriach:

- indywidualne budynki mieszkalne,

- właściciele lub inni posiadacze zagród wiejskich,

- sołectwa.

Przyznano także nagrody za najładniejszy wieniec dożynkowy i najlepszy pomysł upiększający korowód dożynkowy.

Podczas trwania całej imprezy uczestnicy mieli okazję uzyskać informacje na temat Lokalnej Grupy Działania Górna Prosna, jej celów, sposobu działania oraz samego projektu „Górna Prosna – rozwój turystyki i promocja”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się rozdawane podczas dożynek ulotki Górnej Prosny oraz upominki reklamowe. Impreza zgromadziła kilkaset osób z terenu gminy Byczyna oraz z całego obszaru LGD Górna Prosna. Uczestników szczególnie zintegrowała zabawa taneczna, która zakończyła obchody święta plonów.

     zdjęcie 1.jpeg   zdjęcie 3.jpeg

     zdjęcie 6.jpeg    zdjęcie 4.jpeg

 

Szukaj na stronie
Obiekty turystyczne
Pogoda
Kalendarz wydarzeń
Statystyka odwiedzin
Dzisiaj: 207
W tym miesiącu: 47054
Wszystkich odwiedzin: 4409245

Ankieta Monitorująca Ankieta
monitorująca
realizację LSR

 

 

Mapa serwisu

 

Zagłosuj w sondzie:

Czy podoba Ci się strona www?