Uwaga! Ze względu na bardzo słaby zasięg prosimy dzwonić na numer telefonu 34 313 60 15.

 

 

 

Dziś jest: poniedziałek, 30-11-2020
Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
Górna Prosna - przyroda Gorzów Śląski z lotu ptaka Urząd Miasta i Gminy w Praszce Kościół pw. św. Jadwigi w Biskupicach Dożynki w gminie Rudniki Górna Prosna - przyroda Górna Prosna - przyroda Górna Prosna - przyroda

Olesno

  Herb Olesna.jpeg

więcej o gminie Olesno: www.olesno.pl 

Gmina Olesno położona jest w północno-wschodniej części województwa opolskiego. Graniczy z 3 gminami miejskimi: Kluczbork, Gorzów Śląski i Dobrodzień oraz z 5 gminami wiejskimi: Lasowice Wielkie, Radłów, Zębowice, Przystajń i Ciasna.

 
Gmina Olesno z 241 km 2 powierzchni zajmuje 4 miejsce w województwie pod względem wielkości. Pod względem liczby mieszkańców jest z ich ilością wynoszącą 18 330 (stan z dnia 10.01.2008 r.) 14 gminą w województwie.

Jest gminą miejsko-wiejską, a w jej skład wchodzą: miasto Olesno, będące siedzibą gminy, oraz 18 sołectw.

Gmina Olesno leży na pograniczu Równiny Opolskiej i Wyżyny Woźnicko- Wieluńskiej. Sieć wodną tworzą trzy rzeki: Stobrawa, Prosna i Liswarta.
Zbiorniki wodne w Kucobach i Starym Oleśnie są atrakcyjnymi miejscami udostępnianymi turystom do wypoczynku biernego i aktywnego.Cechą charakterystyczną oleskiego krajobrazu, wartą podkreślenia, są połacie lasów, głównie sosnowych i świerkowych, które sprawiają, że tereny te wspaniale nadają się na wędrówki piesze i rowerowe, z dala od zgiełku miasta. Elementem wyróżniającym gminę spośród gmin Opolszczyzny jest wysoki udział lasów, wynoszący aż 42,0% i przewyższający znacznie wskaźniki lesistości województwa (26,2%) i kraju (27,6%). Lasy Gminy Olesno należą do kompleksu lasów Stobrawsko-Turawskich podlegających ochronie. Ogromna liczba i różnorodność zabytków na terenie gminy, w tym obecność zabytku klasy zerowej, którym jest kościół p.w. św. Anny, czynią ją terenem atrakcyjnym także pod względem turystycznym.

 

 

Szukaj na stronie
Obiekty turystyczne
Pogoda
Kalendarz wydarzeń
Statystyka odwiedzin
Dzisiaj: 1258
W tym miesiącu: 50711
Wszystkich odwiedzin: 4297503

Ankieta Monitorująca Ankieta
monitorująca
realizację LSR

 

 

Mapa serwisu

 

Zagłosuj w sondzie:

Czy podoba Ci się strona www?