Uwaga! Ze względu na bardzo słaby zasięg prosimy dzwonić na numer telefonu 34 313 60 15.

 

 

 

 

Dziś jest: środa, 01-04-2020
Imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta
Górna Prosna - przyroda Gorzów Śląski z lotu ptaka Urząd Miasta i Gminy w Praszce Kościół pw. św. Jadwigi w Biskupicach Dożynki w gminie Rudniki Górna Prosna - przyroda Górna Prosna - przyroda Górna Prosna - przyroda

Gmina Byczyna

herb

Więcej o Gminie Byczyna: www.Byczyna.pl

Gmina Byczyna zajmuje obszar 183 km2 , na którym zamieszkuje  ponad 10 tys. mieszkańców w  23 sołectwach.

Byczyna, miasto położone w północno – wschodniej części Opolszczyzny, należy do najstarszych miast na Śląsku. Słynie z bogatej historii i licznych zabytków. Wydarzeniem, które wpisało nasze miasto na zawsze w karty historii Polski była bitwa pod Byczyną. Rozegrała się ona 24 stycznia 1588 roku pomiędzy wojskami hetmana Jana Zamoyskiego, a wojskami arcyksięcia Maksymiliana Habsburga. Zwycięstwo w bitwie wojsk hetmana Zamoyskiego pozwoliło na osadzenie na tronie Polski króla Zygmunta III Wazy.

Ogólnie przyjmuje się, że Byczyna jest rówieśniczką państwa polskiego, choć prawa miejskie datuje się na rok 1268. Jednak o tym, że już wcześniej Byczyna była ważnym ośrodkiem na Śląsku może świadczyć fakt, że w 1041 roku została tutaj przeniesiona siedziba biskupstwa, którą następnie przeniesiono w 1052 roku do Wrocławia. W przeważającej części historii do 1675 roku Byczyna była we władaniu Piastów Śląskich, choć wielokrotnie wchodziła w skład państwa polskiego, czeskiego, pruskiego i austriackiego.

Zabytki spotkać można nie tylko w Byczynie, ale również prawie w każdej wsi można zwiedzać zabytkowe kościoły i kompleksy pałacowo-parkowe. Gmina ma charakter rolniczy i z tego względu jest tutaj bardzo czyste powietrze, które w połączeniu ze spokojem i walorami historycznymi, stwarza idealne warunki do relaksu i wypoczynku.
Gmina posiada wiele obiektów sportowych: boiska, basen i hale sportowe. Idealnym miejscem do spędzenia wolnego czasu jest zbiornik retencyjny o powierzchni 42 ha, położony w pobliżu wsi Biskupice. Warunki do wędkowania w gminie stwarzają także liczne stawy m.in. w Byczynie, Dobiercicach, Kostowie. Z myślą o mieszkańcach i turystach, w gminie organizowane są liczne imprezy kulturalne i festyny.

 

 

Szukaj na stronie
Obiekty turystyczne
Pogoda
Kalendarz wydarzeń
Statystyka odwiedzin
Dzisiaj: 686
W tym miesiącu: 686
Wszystkich odwiedzin: 3646558

Ankieta Monitorująca Ankieta
monitorująca
realizację LSR

 

 

Mapa serwisu

 

Zagłosuj w sondzie:

Czy podoba Ci się strona www?